Cejudo vs. Cruz. Souboj operovaných ramen

Henry Cejudo

V hlavním předzápase UFC 249 se setkají dvě výrazné osobnosti MMA scény. Zatímco Dominick Cruz je uznávaný zápasník a komentátor, Henry Cejudo od výhry nad Demetriusem Johnsonem spíše udivuje svými prohlášeními a rekvizitami.

Napsal: KALEIDOSKOP MMA

Zlatý olympijský medailista Cejudo dostal možnost zápasit o titul v bantamové váze poté, co se titulu vzdal jeho předchozí majitel TJ Dillashaw, který si v současné době odpykává druhou polovinu trestu za použití zakázaných látek. V červnu loňského roku se Cejudo utkal s Marlonem Moraesem a výhrou na TKO ve třetím kole se stal šampionem druhé váhové kategorie – v tu chvíli držel i pás šampiona muší váhy. V srpnu pak absolvoval operaci levého ramene, která ho vyřadila ze zápasového dění.

Mezitím se v divizi vykrystalizovali jasní adepti na boj o titul – mimo Pjotra Yana si na zlatý pás brousí zuby i Aljamain Sterling nebo Cory Sandhagen. Do divize do 135 liber (61,2 kg) se rozhodli přejít také bývalí šampioni Frankie Edgar a José Aldo. Druhý jmenovaný i přes těsnou prohru s posledním titulovým vyzyvatelem dostal možnost zápasit o titul, s Cejudem se měl potkat 9. května v Sao Paulu jako hlavní zápas UFC 250. Celosvětová pandemie ale zabránila možnosti uspořádat galavečer v Brazílii a místo titulového vyzyvatele tak zůstalo prázdné.

Ne však na dlouho. Po šanci vrátit se zpět na vrchol okamžitě sáhl bývalý šampion Dominick Cruz. Ten se v oktagonu představil naposledy v prosinci 2016, kdy podlehl Cody Garbrandtovi. Na návrat pomýšlel už několikrát, vždy ho ale zastavilo zranění – zejména operace ramene následovaná dlouhou rehabilitací.

Pás šampiona mezitím dvakrát změnil majitele a na nynějšího držitele Cejuda se stojí fronta, kterou Cruz přeskočil. To pochopitelně vyvolalo nevoli zápasníků ze špičky žebříčku. Cruz se v oktagonu neukázal více než tři roky a stejně jako Aldo poslední zápas prohrál.

Debaty o tom, zda si Dominick Cruz zaslouží zápasit o titul jako by zaslepily fakt, že jde o jednoho z nejlepší zápasníků, kteří se v této váze kdy představili. Mnoho zápasníků včetně současných TOP 5 divize přiznalo, že pro ně v mládí byl Cruz vzorem – a u některých jeho vliv nelze přehlédnout. Zejména footwork Cruze je pojmem a inspirací pro MMA zápasníky napříč váhovými kategoriemi.

Také to nebude poprvé, kdy se Cruz do klece vrátí po několikaleté pauze – naposledy se po dvouleté přestávce stal šampionem UFC. Povede se mu to i tentokrát?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *