Chobotnice jako symbol. Proč jsem šel proti proudu?

Je podzim minulého roku a volá mi Dan Barták, vypráví mi o nové knize, kterou připravují společně s Liborem Kalousem. Kniha bude pojednávat o historii MMA v České republice a bude se jmenovat ŽIVOT V KLECI, „Měl bys zájem udělat na knihu obálku?” zeptá se mě během rozhovoru Dan.

Napsal Marek Pařízek

Vize autorů i nakladatelství bylo postavit grafickou podobu obálky na fotografii Dana, který stojí uprostřed klece a kolem něj jsou v jednotlivých rozích umístěné karikatury známých postav ze světa českého MMA. 

Bylo mi jasné, že Dan by měl být ústřední postavou obálky, ale nedokázal jsem si představit kombinaci fotografie a ilustrace v tak přesně dané kompozici. Navíc dělat vysloveně karikatury pro osm charakterů by bylo časově i finančně velmi náročné.

Zašel jsem do tří největších knihkupectví v Praze a prohlížel si slavné biografie autorů z celého světa. Devadesát procent z těchto knih má na své obálce fotografii. To byl asi hlavní důvod, proč jsem byl přesvědčen plavat proti proudu a navrhnout celou obálku ilustrovanou. A to jako jednu velkou “alegorii” Danova života v kleci.

Chobotnice, která ve svých chapadlech drží hlavy 8 osobností české scény MMA a táhne je do temných vod, ze kterých není návratu. Chobotnice jako symbol BJJ, ve kterém Dan dosáhl nejvyšší mety. Mačká svoje trofeje, vede s nimi dialog a získává z nich důležité informace a životní zkušenosti, kterými naplňuje obsah knihy.

Typografie obálky může připomínat staré tištěné plakáty, které zvou k legendárním boxerským zápasům, nebo na bizardní cirkusové představení. Ostatní ilustrace na zadní straně a obou chlopních jsou určené lidem, kteří Dana znají a vědí, že bez svých pantoflí nedá v Penta gymu ani ránu.

Pokud chcete vědět, o čem je kniha ŽIVOT V KLECI, zde se dozvíte vše podstatné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *