Kód bojovníka probuzen. Fenomén MMA se vryl do srdcí

MMA je pod drobnohledem. A může si za to samo. V Česku jsou stovky sportů, které můžete vyzkoušet, sledovat je, fandit jim. Fotbal – fenomén. Lední hokej – fenomén. Tenis – sledovaná klasika. Biatlon – navýšil čísla v posledních letech. MMA? V uplynulých letech skokan, který se dere do popředí zájmu fanoušků a médií. Adrenalinový sport, show, emoce, nevyzpytatelnost, bitva jeden na jednoho. V minulých letech byl v Česku mezi fanoušky probuzen kód bojovníka, který máme všichni v sobě. Jen u některých spal, spí. I když jen zdánlivě. V běžném životě každý s něčím bojujeme – práce, škola, úřady, složenky, špatné zprávy, počasí, manželka, manžel, milenka, peníze, sport.

Život v kleci se dostává do popředí, jak roste základna fanoušků, stoupá také zástup těch, kteří nechápou, nerozumí, nechtějí. Vidí primitivní a brutální sport. Každý má názor.

Zápas – olympijský sport, judo – olympijský sport, box – olympijský sport. Tohle je základ pro MMA. Proč tedy nevyvolávají také tolik emocí? MMA je přitom mixem více sportů, nejen těchto tří.

V boxu chce jeden sportovec druhého udeřit, ukončit. Zápas, judo – boj na zemi – techniky, škrcení, páky. Lukáš Konečný, Rudolf Kraj, nepsala o nich všechna česká média, když vyhrávali zápasy. Co judista Lukáš Krpálek, olympijský vítěz, vyčítá mu někdo, že se pere, že chce vyhrát?

MMA má jasná pravidla, do oktagonu jdou dva sportovci, kteří jsou trénovaní, jsou podobné úrovně, v kleci je rozhodčí a zápasníci mohou kdykoliv duel sami ukončit. To samé rozhodčí, když vidí nadvládu jednoho nad druhým.

V listopadu 2019 organizace OKTAGON MMA vyprodala největší českou halu. Na MMA přišlo do O2 areny téměř 20 tisíc lidí! Za patnáct let provozu areny žádný jiný sport toto nezaznamenal. A nejde jen o jednorázovou akci. Za pár dnů zažije MMA galavečer Ostrava, dorazí téměř 11 tisíc fanoušků. Stejně jako loni.

MMA tu není jen uplynulé čtyři roky, jak si možná myslí poslední a masivní vlna fanoušků. Tento sport na našem území žije svým životem více než 20 let. Byl tu už v minulém tisíciletí. Proto vznikla kniha ŽIVOT V KLECI, která chce poukázat, že tento sport nespadl z nebe, má historii, své hrdiny, bojovníky, vývoj, akce, turnaje, příběhy.

Trénink MMA, to je mix boxu, thajského boxu, zápasu, wrestlingu, fyzičky, běhání, posilování, psychiky. Po každém zápase si oba zápasníci podají ruce, vzájemně si vyjádří úctu, respekt. Co bylo předtím, je zapomenuto, nešlo o nic osobního, šlo o sport, měření schopností po stovkách tréninků. Je tohle sport?

Nemusíte MMA milovat, ale nechte si každého vybrat, co bude sledovat, jaký sport bude dělat. Tady nejde o zápasy na ulici. Zkuste se začíst do ŽIVOTa V KLECI a poznáte část historie tohoto rostoucího sportovního fenoménu. Prostě buďte v kleci :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *